Kıbrıs'ta Doğal Yaşam

Kıbrıs, doğal yaşam alanlarıyla ziyaretçilerine görsel şölen keyfi sunuyor.

28 Temmuz 2021
Kıbrıs'ta Doğal Yaşam

Altınkum Sahilleri

Kıbrıs’ın kuzeydoğu ucundan Anadolu’ya doğru uzanan sivri ve uzun bölge olan Karpaz Yarımadası’nda yer alan iki sahilden oluşan Altınkum Sahilleri, mitolojide güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit’in doğduğu yer olarak anılıyor. Pırıl pırıl parlayan altın kumları ve Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan bölge, ünlü olduğu kadar doğal yapısını da koruyor. Kuzey Kıbrıs’ın en görülesi yerlerinden.

 

Kıbrıs Eşeği

 

Kıbrıs’ın dillere destan eşeğini nerdeyse bilmeyen yoktur. 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı’nın başlamasıyla birlikte güneye göç etmeye başlayan Karpazlı Rumlar, hayvanlarını da geride bırakmıştı. Tarımda makineleşmenin artmasıyla ihtiyaç duyulmayan eşekler zamanla özgürleşerek bugünkü Karpaz’ın yerli halkı haline geldi. Kendilerine has özgür tavırları ve muziplikleriyle eğlenceli anlar yaşatacak türden. Daha çok Dipkarpaz köyünde bulunan sevimli arkadaşlara giderken yanınızda yiyecek bir şeyler götürürseniz mutlu olacaklardır.

 

Deniz Kaplumbağaları

Her yıl yumurtalarını bırakmak için, çeşitli deniz kaplumbağaları, Kuzey Kıbrıs sahillerini tercih etmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde Karpaz, Akdeniz Köyü, Güzelyalı ve Alagadi sahilleri, kaplumbağaların ana yumurtlama alanları olarak tespit edilmiştir. Haziran ve Temmuz aylarında yumurtalarına bırakmaya gelen deniz kaplumbağalarını Ağustos ayında ise yumurtadan çıkan deniz kaplumbağalarını gözlemlemek mümkün.

 

Anıt Zeytin Ağaçları

anıt-zeytin-ağacı

Güzelyurt Kalkanlı vadisinde yer alan, koruma altına alınmış yaklaşık 2000 adet zeytin ağacı var. Ağaçların yaklaşık 400’ü, 500 yaş ve üzerindedir. Gelişen doğa turları sayesinde her sene ziyaretçileri artan Anıt Zeytin Ağaçları Parkurunda eşsiz deneyime ortak olmak çok daha kolay. Siz de bin yılı aşkın zeytin ağaçları arasında dolaşarak  anın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Doğa Yürüyüşleri

Tüm doğa aşıkları için Kıbrıs bulunmaz bir yerdir. Birçok doğa sporunu da yapabileceğiniz Kıbrıs, bu özel geziler için sizleri bekliyor.

 

Sualtı Dünyası

Akdeniz’deki en uzun dalış sezonlarından biri şüphesiz ki Kıbrıs’ta yaşanır! Kıbrıs’ın berrak, kirlenmemiş, 30 metreden daha fazla görüş alanına sahip suları ve bozulmamış deniz yaşamı dalış için bulunmaz özelliklere sahiptir. Deniz’in derinliklerinde çeşit çeşit balık, karides ve su altı yaşamı ile karışılabilirsiniz. Antik çağların hazinelerine bile rastlamak mümkün.

           

Yeni Eklenen Makaleler

Kıbrıs Mutfağı

Kıbrıs Mutfağı

24 Haziran 2021
Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

24 Haziran 2021
3K Management Bir Avrasya Group şirketidir.
© 2021 3K Management. All Rights Reserved

İletişim

Yukarı Girne Mahallesi Selim Sokak No: 11 Girne/KKTC

Email
info@3kservice.com

Logo
Whatsapp